Archiwum - wywiady

Żyjemy w chorym świecie. Musimy tak działać sztuką, by go naprawić
"Sto lat strasznych wojen w Europie przyniosło wiele wspaniałej muzyki" - mówi Jordi Savall, który polską prapremierą projektu "War and Peace" rozpocznie się 10. Międzynarodowy Festiwal "Tansman 2014" w Łodzi.









___________________________________________________________


Irene Jacob, roboty i aktorskie DNA naznaczone łódzką Szkoła Filmową
To było na początku lat 90., pod­czas pracy na „Podwójnym życiem Weroniki”, i korzystaliśmy z łódzkiego studia filmowego, by zmontować kilka scen, co częściowo robiliśmy we Francji. Podczas tamtego pobytu w Łodzi głównie przebywałam w hotelu, to była zima, nie miałam okazji za bardzo przyjżeć się samemu miastu. Wstawałam z łóżka bardzo późno i wracałam do niego nocami i właściwie studio filmowe było jedynym miejsce, które wówczas poznałam. Pamiętam, że Krzysztof opowiadał o Łodzi jako o mieście bardzo mrocznym (śmiech). Znałam Łódź wcześniej z powodu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatranej, która tutaj działa i ma międzynarodową renomę.


___________________________________________________________


Zbigniew Brzoza: "Jestem dumny, że trudniej będzie łodzianom wcisnąć tandetę i szmirę"
Wyprowadzono nas z placu Wolności tłumacząc, że „pan Jan A.P. Kaczmarek zażyczył sobie siedziby właśnie w miejscu naszej siedziby, a pani prezydent nie mogła odmówić laureatowi Oskara”. Nie przeciwstawiałem się, „pałace” nigdy nie były potrzebne festiwalowi Ł4K. Tu zaś znaleźliśmy się tymczasowo – jak mówił dyrektor Biura Promocji UMŁ Bartło­miej Wojdak – do czasu opuszczenia lokalu przy Piotrkowskiej 28 przez ŁCK. Podpisaliśmy umowę na trzy miesiące. Potem mieliśmy mieć stałą siedzibę na Piotrko­wskiej. Niewiele później dyrektor Wojdak zawiadomił nas, że pani prezydent zmieniła zdanie – nie dostaniemy lokalu po ŁCK.


___________________________________________________________

Polityczna poprawność toczy Europę

W Rosji nie ma cenzury, także wydawniczej. Większe problemy są z tym w krajach Europy. Widzę to po moich książkach - mówi Wiktor Jerofiejew, rosyjski pisarz, publicysta.









___________________________________________________________

Sebastian Frąckiewicz: Murale w pułapce swojego sukcesu. Kto odważy się leczyć „muralozę”?
 
"O muralach dużo się mówi, ale nie ma żadnej pogłębionej dyskusji" - mówi Sebastian Frąckiewicz, autor książki "Żeby było ładnie". - "To na łódzkim festiwalu wzorują się inni organizatorzy, idąc drogą bezpiecznych i kolorowych prac. A spoczywa na nich wielka odpowiedzialność wobec społeczeństwa"

Czytaj dalej
___________________________________________________________


 
Filmem „Sąsiady” Grzegorz Królikiewicz, reżyser i pedagog „filmówki”, po 20 latach z hukiem wrócił do kina fabularnego. Nam mówi o swej relacji z Łodzią, pokusie dydaktyzmu, istocie ascezy i szczęścia.
Czytaj dalej
___________________________________________________________


Dostrzegam piękno i potencjał Łodzi, ale od 27 lat wolności nie ma wizji, co z tym miastem zrobić - mówi Jacek Poniedziałek, aktor, reżyser, tłumacz amerykańskiej dramaturgii. Opowiada też o teatrze Krzysztofa Warlikowskiego, pracy z łódzkimi studentami aktorstwa oraz o tym, czemu obawia się obecnego rządu RP i co zarzuca poprzedniemu.


KONIEC ARCHIWUM


Zapoznaj się z najnowszymi wywiadami 
z kategorii Z dziennika lektury